ERZ-VEAV390
Panasonic
Var 25VAC/31VDC 1000A 39V Radial T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Ammo Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ERZVEAV390
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ERZ-VEAV390
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    SG
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Varistor Voltage:
    39 V
  • Clamping Voltage:
    77 V
  • Clamping Current:
    5 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    4.9 x 14.5 x 11.5 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    25 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    31 V
  • Maximum Surge Current:
    1000 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    7.5 mm