ERZ-E14A561
Panasonic
Var MOV 350VAC/450VDC 10000A 560V Radial Bulk
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ERZE14A561
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ERZ-E14A561
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Varistor Voltage:
    560 V
  • Clamping Voltage:
    930 V
  • Clamping Current:
    100 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    7.2 x 19.5 x 16.5 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    350 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    450 V
  • Maximum Surge Current:
    10000 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    10 mm