ELG-TEA2R2NA
Panasonic
Inductor Power Shielded Multi-Layer 2.2uH 30% 1MHz 0.8A 0.2Ohm DCR 0805 T/R
RoHS Compliant
Discontinued
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELGTEA2R2NA
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ELG-TEA2R2NA
    EAR99
    4000
  • Inductance:
    2.2 uH
  • Type:
    Power
  • Impedance:
    N/A
  • Tolerance:
    30 %
  • Technology:
    Multi-Layer
  • Maximum DC Current:
    0.8 A
  • Maximum DC Resistance:
    0.2 Ohm
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Protection Style:
    Shielded
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,735
Can Ship immediately Buy all 1,735 in-stock or the regular minimum order quantity of 4000