EEU-FR1C472B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 3820mA 10000h 105°C Ammo
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFR1C472B
  • Part No:
    EEU-FR1C472B
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    4700 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    16 x 25 mm
  • Voltage:
    16 VDC