EEU-FM1H821L
Panasonic
The EEU-FM1H821L is a radial lead type aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 820 μF and a rated voltage of 50 ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The EEU-FM1H821L is a radial lead type aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 820 μF and a rated voltage of 50 V.
Search Keywords: EEUFM1H821L
  • Part No:
    EEU-FM1H821L
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    820 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 35 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    50 VDC