EEU-FK1E152L
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 1500uF 25V 20% (10 X 30mm) Radial 5mm 2140mA 4000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFK1E152L
  • Part No:
    EEU-FK1E152L
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    1500 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 30 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC