EEU-FC1V222S
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 2200 µF - 35 V - 20% - 18 X 25mm - Radial - 7.5 mm - 2740 mA - 5000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1V222S
  • Part No:
    EEU-FC1V222S
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    2200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    18 x 25 mm
  • Voltage:
    35 VDC