EEU-FC1J331
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 63 V - 20% - 12.5 X 20mm - Radial - 5 mm - 1285 mA - 5000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1J331
  • Part No:
    EEU-FC1J331
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    63 VDC