EEU-FC1H391B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 390uF 50V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1480mA 5000h 105°C Automotive Ammo
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1H391B
  • Part No:
    EEU-FC1H391B
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    390 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Voltage:
    50 VDC