EEU-FC1E561S
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 560uF 25V 20% (12.5 X 15mm) Radial 5mm 1205mA 5000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1E561S
  • Part No:
    EEU-FC1E561S
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    560 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    12.5 x 15 mm
  • Voltage:
    25 VDC