EEU-FC1E181B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 180uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 555mA 2000h 105°C Automotive Ammo
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1E181B
  • Part No:
    EEU-FC1E181B
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    180 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    8 x 11.5 mm
  • Voltage:
    25 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,000
Ships today, if you order in Buy all 1,000 in-stock or the regular minimum order quantity of 2000