EEU-FC1E122S
Panasonic
The EEU-FC1E122S is a radial lead type aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1200 μF and a rated voltage of 25 ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The EEU-FC1E122S is a radial lead type aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1200 μF and a rated voltage of 25 V.
Search Keywords: EEUFC1E122S
  • Part No:
    EEU-FC1E122S
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    1200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    18 x 15 mm
  • Voltage:
    25 VDC