EEU-FC1A101S
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 10 V - 20% - 5 X 11mm - Radial - 2 mm - 175 mA - 1000h - 105°C.
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC1A101S
  • Part No:
    EEU-FC1A101S
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Voltage:
    10 VDC