EEU-FC0J222S
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 2200uF 6.3V 20% (16 X 15mm) Radial 7.5mm 1690mA 5000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUFC0J222S
  • Part No:
    EEU-FC0J222S
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    2200 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 15 mm
  • Voltage:
    6.3 VDC