EEU-EE2G220B
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 22uF 400V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 760mA 10000h 105°C T/R
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEUEE2G220B
  • Part No:
    EEU-EE2G220B
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    22 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    400 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 26
Can Ship immediately Buy all 26 in-stock or the regular minimum order quantity of 50