EEH-ZA1E560P
Panasonic
Cap Aluminum Polymer Hybrid 56uF 25VDC 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 0.05 Ohm 1300mA 10000h 105A°C Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEHZA1E560P
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEH-ZA1E560P
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Equivalent Series Resistance:
    0.05 Ohm
  • Lifetime:
    10000 h
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Dimension:
    5.8 x 6.3mm mm
  • Leakage Current:
    14@2Min uA
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Family:
    ZA
  • Capacitance Value:
    562206uF