EEE-HB0J470R
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 47uF 6.3V 20% (5 X 5.8mm) SMD 46mA 2000h 105ƒA€A°C Automotive T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EEEHB0J470R
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    EEE-HB0J470R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    47 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    5 x 5.8 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    6.3 VDC