ECQ-E2225KF
Panasonic
A 2.2 µF, 250 VDC metallized polyester film capacitor with a non-inductive construction and a flame-retardant epoxy resin coat ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
A 2.2 µF, 250 VDC metallized polyester film capacitor with a non-inductive construction and a flame-retardant epoxy resin coating.
Search Keywords: ECQE2225KF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ECQ-E2225KF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Dielectric:
    PET
  • Voltage:
    250 VDC
  • Capacitance Value:
    2.2 uF
  • Tolerance:
    10 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    26 x 8.5 x 16.3 mm