ECQ-E2106JF
Panasonic
The ECQ-E2106JF is a metallized polyester film capacitor with a capacitance of 10.0 µF, a rated voltage of 250 VDC, and a tole ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The ECQ-E2106JF is a metallized polyester film capacitor with a capacitance of 10.0 µF, a rated voltage of 250 VDC, and a tolerance of ±5%.
Search Keywords: ECQE2106JF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    ECQ-E2106JF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Dielectric:
    PET
  • Voltage:
    250 VDC
  • Capacitance Value:
    10 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    31 x 15.9 x 25.8 mm