6SEPC560MX
Panasonic
Cap Aluminum Polymer 560uF 6.3VDC 20% (8 X 9mm) Radial 3.5mm 0.007 Ohm 6100mA 5000h 105ƒA€A°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 6SEPC560MX
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    6SEPC560MX
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Leakage Current:
    705@2Min uA
  • Equivalent Series Resistance:
    0.007 Ohm
  • Lead Pitch For Radial:
    3.5 mm
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Family:
    SEPC
  • Lifetime:
    5000 h
  • Dimension:
    9(Max) x 8mm mm