16TQC10M
Panasonic
Conductive Polymer Tantalum Solid Capacitor - 10uF ±20% - 16V - SMT - 3.5 x 2.8mm - 105°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 16TQC10M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    16TQC10M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Family:
    TQC
  • Equivalent Series Resistance:
    0.1 Ohm
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Leakage Current:
    48 uA
  • Insulation:
    N/R
  • Case Code:
    B22501
  • Case Style:
    Molded2502
  • Capacitance Value:
    102500uF