16SEP180M
Panasonic
Cap Aluminum Polymer 180uF 16VDC 20% (8 X 12mm) Radial 3.5mm 0.02 Ohm 3640mA 3000h 105°C Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 16SEP180M
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Panasonic
  • Part No:
    16SEP180M
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Dimension:
    N/A
  • Maximum Operating Temperature:
    105 °C
  • Leakage Current:
    576@2Min uA
  • Lifetime:
    3000 h
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Capacitance Value:
    180 uF
  • Lead Pitch For Radial:
    3.5 mm
  • Construction:
    Aluminum Cylindrical Can
  • Family:
    SEP
  • Equivalent Series Resistance:
    0.02 Ohm