- TXD2SS-1.5V-6-X
TXD2SS-1.5V-6-X
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 1.5VDC 11Ohm 2A DPDT (15x7.4x10)mm SMD General Purpose Relay
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TXD2SS15V6X
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TXD2SS-1.5V-6-X
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:1.5 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:15 x 7.4 x 10 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:132.7 mA