- TXD2SA-12V-6-X
TXD2SA-12V-6-X
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 720Ohm 2A DPDT (15x9.4x8.4)mm SMD General Purpose Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: TXD2SA12V6X
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TXD2SA-12V-6-X
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:15 x 9.4 x 8.4 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:16.7 mA