- TQ2E-L2-24V
TQ2E-L2-24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay DPDT 1A 24VDC 1.92KOhm Through Hole
Description
Search Keywords: TQ2EL224V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:TQ2E-L2-24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
1 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:1 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Dimension:14 x 9 x 5 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:12.5 mA