- ST1-DC12V
ST1-DC12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 600Ohm 8A SPST-NO/SPST-NC (31x14x11.3)mm THT Field Load Switching Relay
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: ST1DC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:ST1-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO,SPST-NC
Maximum Current Rating:8 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 60 °C
Coil Resistance:600 Ohm