- SFS4-L-DC24V
SFS4-L-DC24V
Panasonic Electronic Components
Relays 24VDC 1.152KOhm 6A 4PST-NO/DPST-NC (50mm 13mm 24mm) THT Safety Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: SFS4LDC24V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:SFS4-L-DC24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:Safety Relay
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Coil Current:20.8 mA
Coil Resistance:1.152 KOhm
Dimension:50 x 13 x 24 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Termination Style:PC Pin
Contact Arrangement:4PST-NO,DPST-NC
Contact Form:4 Form A,2 Form B
Maximum Current Rating:6 A