- SFS4-DC48V
SFS4-DC48V
Panasonic Electronic Components
Relays 48VDC 4.608KOhm 6A 4PST-NO/DPST-NC (50mm 13mm 24mm) THT Safety Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: SFS4DC48V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:SFS4-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Type:Safety Relay
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Coil Current:10.4 mA
Coil Resistance:4.608 KOhm
Dimension:50 x 13 x 24 mm
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Termination Style:PC Pin
Contact Arrangement:4PST-NO,DPST-NC
Contact Form:4 Form A,2 Form B
Maximum Current Rating:6 A