- SF2D-DC48V
SF2D-DC48V
Panasonic Electronic Components
Relays 48VDC 4.608KOhm 6A DPST-NO/DPST-NC (53.3x25x16.5)mm THT Safety Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: SF2DDC48V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:SF2D-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:EU
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
200 -
Type:Safety Relay
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Coil Current:10.4 mA
Coil Resistance:4.608 KOhm
Dimension:53.3 x 25 x 16.5 mm
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Termination Style:PC Pin
Contact Arrangement:DPST-NO,DPST-NC
Contact Form:2 Form A,2 Form B
Maximum Current Rating:6 A