- S2EB-L2-48V
S2EB-L2-48V
Panasonic Electronic Components
Relays 48VDC 6.5KOhm 3ADC/4AAC DPST-NO/DPST-NC(28mm 12mm 10.4mm) THT General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: S2EBL248V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:S2EB-L2-48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:DPST-NO,DPST-NC
Maximum Current Rating:3DC,4AC A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 65 °C
Coil Resistance:6.5 KOhm