- NC4ED-P-DC48V
NC4ED-P-DC48V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 48VDC 5DCA/2ACA 4PDT (( 38.9mm 11.2mm 27.8mm)) Through Hole
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: NC4EDPDC48V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NC4ED-P-DC48V
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 55 °C
Coil Resistance:3.2 KOhm