- NC4ED-DC12V
NC4ED-DC12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 5DCA/2ACA 4PDT (( 38.9mm 11.2mm 27.8mm)) Socket
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: NC4EDDC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NC4ED-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:4PDT
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 55 °C
Coil Resistance:200 Ohm