- NC4EBD-JPL2-DC24V
NC4EBD-JPL2-DC24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 24VDC 360Ohm 5ADC/2AAC 4PDT (38.1x28.34x10.9)mm THT Power Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: NC4EBDJPL2DC24V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NC4EBD-JPL2-DC24V
20 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5DC,2AC A
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 55 °C
Coil Resistance:360 Ohm