- NC4EBD-JP-DC48V
NC4EBD-JP-DC48V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 48VDC 5DC/2AAC 4PDT(38.1x28.34x10.9)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: NC4EBDJPDC48V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NC4EBD-JP-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 55 °C
Coil Resistance:3.2 KOhm