- NC2ED-L2-DC12V
NC2ED-L2-DC12V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 180Ohm 5A DPDT (( 25.4mm 11.2mm 27.8mm)) Socket Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: NC2EDL2DC12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:NC2ED-L2-DC12V
1 -
Relay Construction:Latching Double Coil
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Socket
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 55 °C
Coil Resistance:180 Ohm