- JT1G-DC15V
JT1G-DC15V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 15VDC 20(NO)A/10(NC)A SPDT (( 31.9mm 26.9mm 20.2mm)) Through Hole
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: JT1GDC15V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:JT1G-DC15V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:15 V
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C
Coil Resistance:281 Ohm