- JT1G-DC12V
JT1G-DC12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 40(NO)A/30(NC)A SPDT (( 31.8mm 26.9mm 19.1mm)) Through Hole
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: JT1GDC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:JT1G-DC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:N/A
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C