- JT1E-DC15V
JT1E-DC15V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 15VDC 256Ohm 40(NO)/30(NC)A SPDT (31.8x26.9x19.1)mm THT Power Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: JT1EDC15V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:JT1E-DC15V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:15 V
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-55 to 85 °C