- JQ1A-12V-F
JQ1A-12V-F
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 720Ohm 5(NO)/2(NC)A SPST-NO (20x10x16)mm THT Power Relay
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: JQ1A12VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:JQ1A-12V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410020
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1000 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:5(NO)/2(NC) A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 70 °C
Coil Resistance:720 Ohm