- JM1AN-ZTMP-DC12V-F
JM1AN-ZTMP-DC12V-F
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 20A SPST-NO (31x28.5x27.9)mm Top Mount Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: JM1ANZTMPDC12VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:JM1AN-ZTMP-DC12V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:20 A
Mounting:Top Mount
Termination Style:0.25Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 60 °C
Product Guides
This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
40
Ships today, if you order in
Buy all 40 in-stock or the regular minimum order quantity of 50