- JC1A-DC12V-TV
JC1A-DC12V-TV
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 15A SPST-NO (30x19x30.4)mm THT Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: JC1ADC12VTV
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:JC1A-DC12V-TV
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPST-NO
Maximum Current Rating:15 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 60 °C
Coil Resistance:160 Ohm