- HL2-L-DC110V
HL2-L-DC110V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 110VDC 10A DPDT(27.2x20.8x41.75)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: HL2LDC110V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HL2-L-DC110V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:110 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.25Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:10 KOhm