- HL2-L-AC115V-F
HL2-L-AC115V-F
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 115VAC 10A DPDT (27.2x20.8x41.75)mm Socket Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: HL2LAC115VF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HL2-L-AC115V-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:115 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.25Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 70 °C