- HL2-L-AC115V
HL2-L-AC115V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 115VAC 10A DPDT(27.2x20.8x41.75)mm Socket
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HL2LAC115V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HL2-L-AC115V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:115 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Socket
Termination Style:0.25Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:Yes
Operating Temperature:-50 to 70 °C