- HL2-HP-AC12V
HL2-HP-AC12V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VAC 10A DPDT(27.2x20.8x36.9)mm THT
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description
Search Keywords: HL2HPAC12V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HL2-HP-AC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C