- HG3-AC240V
HG3-AC240V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 240VAC 20A 3PDT (50x36x56)mm Socket Power Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: HG3AC240V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HG3-AC240V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490075
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
10 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:3PDT
Maximum Current Rating:20 A
Mounting:Socket
Termination Style:Quick Connect
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 40 °C