- HC4-P-DC48V
HC4-P-DC48V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 48VDC 2.6KOhm 5A 4PDT (( 27.2mm 20.8mm 36.7mm)) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: HC4PDC48V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4-P-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:2.6 KOhm