- HC4-P-AC12V
HC4-P-AC12V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 12VAC 5A 4PDT (( 27.2mm 20.8mm 36.7mm)) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description
Search Keywords: HC4PAC12V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4-P-AC12V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:12 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:5 A
Mounting:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C