- HC4D-P-DC24V
HC4D-P-DC24V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 24VDC 650Ohm 3A 4PDT-MBB (( 27.2mm 20.8mm 36.7mm)) THT General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: HC4DPDC24V
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4D-P-DC24V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8541498000
COO:TH
ECCN:EAR99
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:24 V
Contact Arrangement:4PDT
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Dimension:27.2 x 20.8 x 36.7 mm
Termination Style:PC Pin
Coil Current:37 mA