- HC4D-H-DC48V
HC4D-H-DC48V
Panasonic Electronic Components
Relays 48VDC 2.6KOhm 3A 4PDT-MBB(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: HC4DHDC48V
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Panasonic Electronic Components
Part No:HC4D-H-DC48V
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
20 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:48 V
Contact Arrangement:4PDT-MBB
Maximum Current Rating:3 A
Mounting:Connector
Termination Style:Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-50 to 70 °C
Coil Resistance:2.6 KOhm